Opublikowany 18-12-2014

Newsletter Tom Williams 14 grudnia




Witamy w Newsletterze z niedzieli 14 grudnia 2014 r.

 

S&P500, wykres dzienny

rys2

 
To jest wykres S&P500. Możemy dostrzec, że ostatnia sesja tradingowa przyniosła nam bardzo szybki spadek ceny. Muszę przyznać, że był mały dowód na samym szczycie, który wskazywał na spadek ceny, a informacje można znaleźć w niższych przedziałach cenowych.

Punkt A

Czwartek zeszłego tygodnia. Musze przyznać, że w ostatnim newsletterze przewidziałem wyższe ceny, a to stwierdzenie było oparte o fakt bardzo oczywistego testu w czwartek (punktA), gdzie dostrzegliśmy down bar, który po szybkim spadku zamknął się w górnej ćwiartce świecy, a wolumen był niższy niż na dwóch poprzednich barach. Jest to oczywiście naturalny sposób uzyskiwania wyższych cen. Można to właściwie nazwać mini shakeoutem.

Punkt B

Jest to piątek w zeszłym tygodniu. Myślę, że po fakcie, każdy stwierdzi jest to up bar na niskim wolumenie ? no demand bar, ale z silnym testem na poprzednim barze może nie mieć on takiego znaczenia. Jeśli wolumenem byłby wysoki, tak ? moglibyśmy nazwać to szczytem, lecz nie jest, a wolumen jest mniejszy od średniego wolumenu.

Punkt C

Poniedziałek. W tym miejscu mamy czerwony down bar. Posiada on dość szeroki spread, spójrzmy na wolumen, który wcale nie zmalał, a właściwie odrobinę narósł. Jeśli miałby być to test, spodziewalibyśmy się znacznie mniejszego wolumenu oraz ceny, która zamyka się co najmniej w środku lub wyżej.

Punkt D

Wtorek. W tym miejscu mamy doczynienia z barem, na którym najpierw cena bardzo gwałtowanie spadła, by zamknąć się bardzo wysoko. Zwróćmy uwagę, że wolumen znów narósł. Komputer w tym miejscu pokaże zielony sygnał siły, ale pamiętajmy, że należy go zignorować, jeżeli następny bar nie jest up barem.

Punkt E

Środa. W tym miejscu mamy down bar o szerokim spreadzie, zamykający się niżej niż poprzednie dno, a wolumen zdecydowanie narósł. Odnotujmy, że ten bar wykazuje zdecydowanie niedźwiedzie zachowanie. Oznacza to wzrastający wolumen na spadku oraz spadający na wzroście.

Punkt F

Czwartek. Na wykresie rysuje się up bar, który reprezentuje słabość. Cena została pchnięta ku górze w trakcie dnia, by zamknąć się niższej ćwiartce bara, a wolumen spadał. Tylko brak popytu mógł to spowodować. Znów dostrzegamy, że wolumen jest niedźwiedzi.

Punkt G

Piątek. Kolejny down bar zamykający się bardzo nisko. Wolumen jest niedźwiedzi, a cały ruch w dół wygląda niedźwiedzio. Możemy spojrzeć na piątkowy wykres godzinny, gdzie bardzo jasno widać, dlaczego cena spadła.

 

S&P 500 Future (ES), wykres 1H z 12 grudnia 2014

rys2

Jest to wykres godzinowy, który przedstawia słabość, którą widzieliśmy na wykresie dziennym.

Punkt A

Mamy właściwie trzy wskazania faktu słabości w momencie gdy cena wzrasta. Rynek nie lubi bardzo wysokiego wolumenu na up barach, szczególnie gdy spread świecy zaczyna się zwężać. Świadczy to o podaży oraz słabości. Zauważmy jak prosty system tradingowy działa w momencie, gdy profesjonalne pieniądze zdecydują się na sprowadzenie rynków w dół. Utrzymują oni zamknięcie bara niżej niż jego poprzednika. Ten proces zwykle zamyka traderów w pułapce nie pozwalając im na ucieczkę z strat jakie są generowane.

Punkt B

W tym miejscu mamy Trap Up Move. Smart Money wiedzą o tym, że rynek jest słaby. Jest tu sztuczka widziana zwykle na słabych rynkach. Wzrost ceny, po którym następuje gwałtowny spadek z towarzyszącym szerokim spread świecy spadkowej, która zamyka traderów w złych pozycjach. Pamiętaj o tym, że profesjonaliści są ekspertami w rozumieniu zachowania tłumu. Gdy kiedykolwiek dostrzeżecie taki ruch, pamiętajcie, że świadczy on o słabości.

Punkt C

W punkcie C dochodzi do bardzo podobnej sytuacji. Cena została podbita do góry, aby zamknąć się bardzo wysoko, a następny jest down bar z szerokim spreadem zamykający się niżej niż bar poprzedni. Znów traderzy są zamykani po przeciwnej stronie rynku.

Punkt D

W tym miejscu rysuje się bar, który dla komputera wygląda jakby zakupy pojawiły się na rynku, co sygnalizuje poprzez pojawienie się sygnału Stopping Volume. Jednakże, mówiąc tak po lewej stronie mamy olbrzymią oznakę słabości, a ten bar ma długi cień z góry. Innymi słowy, szczyt tej świecy jest wyżej niż szczyt poprzedni, a zatem uwidacznia się tam brak popytu.

Punkt E

W tym miejscu rynek poruszał do góry przez kilka barów, ale zwróćmy uwagę na niski wolumen, jest to oczywisty ruch na braku popytu, a powodem tego jest fakt, że profesjonaliści widzą te olbrzymie oznaki słabości w tle. Rynek jest podbijany do góry, w celu sprawdzenia obecności popytu na rynku. Brak wolumenu w tym ruchu nazywamy ?no demand?.

Punkt F

To jest downbar na bardzo wąskim spreadzie. Wolumen na tym barze spadł. W tym miejscu jest bardzo mała sprzedaż lub jest jej brak. Pamiętajmy, że poprzedni bar zawierał dużo podaży, więc rynek jest wciąż słaby.

 

Wykres Dzienny Kagi, S&P 500

rys2

Powiedzieliśmy, że na rynku nie ma zbyt wielu dowodów na to, że będziemy obserwować spadek. Jednakże, gdy spojrzymy na wykres Kagi, to pokazuje on, że wolumen jest zdecydowanie niedźwiedzi, maleje na up barach i wzrasta na down barach. Powinniście wyrobić sobie zwyczaj sprawdzania tego wykresu, ponieważ zdecydowanie nie chcecie zajmować pozycji długiej, jeżeli ten wykres wskazuje na niedźwiedzi wolumen.

Punkt A

Wolumen niedźwiedzi zaczął się w tymi miejscu i był kontynuowany aż do ostatniego piątku.





 

Wykres Dzienny WIG 20

rys2

Widzimy bardzo wyraźnie, że indeks złamał zwężające się linie trendowe, co było w końcu spodziewane. W punkcie A dostrzegamy bardzo ważną oznakę słabości "Trap up move"

Punkt B

Rysuje się tutaj down bar o szerokim spreadzie zamykający się nisko, podczas którego wolumen narasta, ale nie bardzo gwałtownie. Gdy kiedykolwiek zobaczycie taki bar jak ten na wykresie, podczas zbliżania się do linii trendu na wolumenie narastającym, to możecie się spodziewać, że taka linia się nie utrzyma i za chwilę na rynku będą nowe niższe ceny.

Punkt C

Piątek. W tym miejscu dostrzegamy brak lub bardzo małą presję sprzedaży, ale do tej pory nie widzieliśmy oznak siły.

Tom Williams


Treści prezentowane w niniejszym materiale maja charakter tylko i wyłącznie edukacyjny i nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r, w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub emitentów (Dz.U.z 2005 r. Nr 206, poz.1715). Zgodnie z powyższym autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w powyższych materiałach, Autorzy nie świadczą doradztwa w związku z opisywanymi sytuacjami rynkowymi, transakcjami, ani nie udzielają porad inwestycyjnych lub rekomendacji do zawarcia transakcji, co oznacza, że treści prezentowane nie maja charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do osoby, która ma zamiar zawrzeć daną transakcje. Przed zawarciem transakcji każdy powinien określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.


 
VSA TRADER sp. z o.o. ul.Wałbrzyska 6,8 52-314 Wrocław NIP:8961532699 KRS 0000447359 Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego wysokość kapitału zakładowego 5.000,- zł.

Treści prezentowane na niniejszej stronie internetowej oraz w udostępnianych materiałach edukacyjnych (graficzne, tekstowe, dźwiękowe oraz wideo) mają charakter tylko i wyłącznie edukacyjny i nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym VSA TRADER Sp. z o. o. oraz autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści w nich zawartych. Autorzy nie świadczą doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udzielają porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że treści prezentowane na niniejszej stronie internetowej oraz w udostępnianych materiałach edukacyjnych nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do osoby przeglądającej stronę. Przed zawarciem transakcji każdy powinien określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.